wydarzenia

1 czerwca 2016

Laureaci XVI Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Słuchowisko "Von Bingen. Historia Prawdziwa" Sandry Szwarc Teatru Polskiego Radia w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz spektakl Teatru TVP "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony zdobyły Grand Prix XVI Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2016".

O nagrody główne walczyło 12 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 20 słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Jan Englert za przedstawienie "Mąż i żona" Aleksandra Fredry. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska "Wampir" uhonorowano Igora Gorzkowskiego. Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Julia Kijowska grająca w "Von Bingen. Historia Prawdziwa". Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizji przypadła ex aequo Beacie Ścibakównie i Milenie Suszyńskiej występujących w sztuce "Mąż i żona". Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznano Krzysztofa Gosztyłę, który wystąpił w słuchowisku "Hymny" Yunusa Emre. Jeśli chodzi o najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym, laury przypadły ex aequo Sławomirowi Orzechowskiemu i Andrzejowi Zielińskiemu występującym w przedstawieniu "Ludzie i anioły" rosyjskiego satyryka i scenarzysty Wiktora Szenderowicza. Za zdjęcia w trzech spektaklach telewizji - "Dom kobiet", "Ja, Feuerbach" oraz "Mąż i żona" - wyróżniony został operator Witold Adamek.

Radiowe spektakle oceniało jury w składzie: teatrolog Dorota Buchwald, reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska, aktorzy Krzysztof Gordon i Maria Pakulnis oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera. W jury oceniającym spektakle TV zasiadali: reżyser Waldemar Krzystek, aktor Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, dramatopisarz i scenarzysta Wojciech Tomczyk oraz teatrolog Kalina Zalewska.

Po raz pierwszy podczas tegorocznego festiwalu przyznano Nagrody Publiczności. W przypadku słuchowiska laur ten otrzymał "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły, a spektaklu telewizyjnego "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reż. Krystyny Jandy. Po raz pierwszy też odbył się konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, do którego zgłoszono 10 produkcji. Najlepszym okazało się "Tam gdzie mieszka cisza" Aleksandry Chmielewskiej, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, zrealizowane przez Radio Gdańsk.