wydarzenia

14 czerwca 2016

Czytanie tekstu Marty Guśniowskiej

We wtorek, 14 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu "Przepisy domowe", w Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15, Warszawa) odbędzie się czytanie performatywne przepisanej przez Martę Guśniowską sztuki Szolema Alejchema "Wielka wygrana", które wyreżyseruje Tomasz Szczepanek. Wystąpią: Joanna Przybyłowska, Monika Soszka, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Marcin Błaszak, Przemysła Kosiński (gościnnie), Dawid Rafalski (gościnnie), Marek Węglarski i Piotr Wiszniowski. WSTĘP WOLNY! Kuratorem cyklu jest Mike Urbaniak | panodkultury.com.

"Przepisy domowe" to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Mike Urbaniak. Sztuki w nowych wersjach miały do tej pory swoje czytania na scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016. Ostatnie odbywa się wyjątkowo w Centrum Kultury Jidysz. Pięć wybranych sztuk „przepisało" pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska. Czytania z aktorami Żydowskiego wyreżyserowali: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek.

Do tej pory odbyły się cztery czytania: 28 października 2015 r. "Mirełe Efros. Żydowska królowa Lear" na podstawie Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart; 9 grudnia 2015 r. "Pussy Acosta. Wizerunek własny" na podstawie sztuki "Uriel Akosta" Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik; 24 lutego "Golem" Halperna Lejwika w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, 18 maja "Małka Szwarcenkopf" na podstawie sztuki Gabrieli Zapolskiej w interpretacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Magdy Szpecht.

Źródło: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przepisy-domowe-wielka-wygrana-czytanie-performatywne