wydarzenia

Październik 2016

Rozstrzygnięcie konkursu na słuchowisko

Rozstrzygnięto zamknięty konkursu na słuchowisko zorganizowany przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji przypadającej w 2017 roku 80. rocznicy powstania Programu 2 Polskiego Radia. Pierwszą nagrodę w konkursie rozpisanym pod hasłem „Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst” otrzymał Marek Kochan za tekst „Lento rubato”. Laureatką drugiej nagrody została Monika Milewska, autorka tekstu „Dzień w którym umarł Prokofiew”, trzecia nagroda trafiła do Liliany Bardijewskiej za słuchowisko „Niebieskie migdały”.

Zwycięski tekst Marka Kochana to opowieść o polskim kompozytorze, który wskutek międzynarodowej intrygi zostaje oskarżony o plagiat. „Lento rubato” to satyra na zidiociały rynek kultury i sztuki, gdzie sukces komercyjny często ważniejszy jest niż artystyczny. Za ten tekst autor został wyróżniony również Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za nowatorstwo formy – życiorys twórczy autentycznego polskiego kompozytora autor łączy bowiem z fikcyjnymi, absurdalnymi oskarżeniami, które wysuwa wobec niego „popularny amerykański gwiazdor kompozycji”. Nagrodę ZAiKS-u przyznano ex aequo Lidii Amejko za tekst „Tangibile. Radiopera”.

Utwór „Dzień w którym umarł Prokofiew” to – na przekór tytułowi – historia o życiu i twórczości Dymitra Szostakowicza, wybitnego rosyjskiego kompozytora. Bohater w licznych monologach tłumaczy swoje uwikłanie w polityczno-artystyczne powinności, a pretekstem do tego staje się dzień, w którym umarł inny znakomity rosyjski kompozytor, Siergiej Prokofjew. Tekst Milewskiej jest uniwersalną opowieścią o tęsknocie za twórczą wolnością.

„Niebieskie migdały” Liliany Bardijewskiej portretują polskiego scenografa Adama Kiliana. Opowieść o najważniejszych momentach w twórczej biografii artysty snuje on sam, kiedy jego wrażliwość estetyczna przechodzi z wizualnej w dźwiękową – z powodu poważnej choroby oczu.

Ponadto rekomendacją do realizacji antenowej wyróżniono teksty: „Przepowiednia Hieronima B. czyli Nadspodziewana szkodliwość kwasów omega trzy” Marty Guśniowskiej, „Infolinia” Antoniego Wincha, „Muzykant” Julii Holewińskiej, „Tangibile. Radiopera” Lidii Amejko.

Teksty oceniało jury w składzie: Małgorzata Semil, tłumaczka i krytyk literacki, Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka i scenarzystka, Małgorzata Szymankiewicz, redaktorka Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia, Maciej Wojtyszko, reżyser, dramaturg i scenarzysta oraz Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i będą miały swoje premiery na antenie Programu 2 w sezonie artystycznym 2016/2017. Partnerem konkursu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

http://www.polskieradio.pl